Üye Giriş
HEM GÜZEL KOKSUN HEM SİNEK KOVSUN

HEM GÜZEL KOKSUN HEM SİNEK KOVSUN
PROJE OKUL BİLGİLERİ

Ülke: Türkiye
İl: Izmir
İlçe: Aliaga
Okul: Aliağa İlköğretim Okulu
Öğretmen: Yusuf DURMUŞ
Branş:
Öğrenci: Furkan ŞAHİN - Serhat GÜVEN
Sınıf: 08 - 08


PROJE BİLGİLERİ

 
Proje Adı: HEM GÜZEL KOKSUN HEM SİNEK KOVSUN
 
Proje Kategorisi: ilkogretim_6_8
 
Proje Amacı:  
Sıcak yaz aylarında keyfimizi o rahatsız edici vızıltısıyla bozan sivrisinekler ve bu sivrisinekleri bulunduğumuz ortamdan uzaklaştırmak için kullanılan sinekkovucuların insan solunum sistemine zarar vermesi. Fesleğen bitkisinin kokusundan yararlanma
Proje Hedefleri:  
Sinekleri bulunduğumuz ortamdan bir parfüm yoluyla uzaklaştırmak. Sinekleri kovmak için kullanılan parfümün ortama rahatlatıcı,hoş ve doğal bir koku vermesi. İnsan solunum sistemine zarar veren sinekkovarların kullanımının azaltılması.
Proje Tanıtımı:  
Güzel ve keyifli bir yaz gününde güneşlenirken; birden vızırtısı ile insanı rahatsız eden ve sıtma mikrobunu taşıyan sivrisinekler ortaya çıkıyor. Bizler bu sinekleri ya öldürüyoruz ya da bulunduğumuz ortamdan uzaklaştırmak amacıyla sinekkovalar sıkıyoruz. Ancak bu sinekkovarlar ortama hiç hoş olmayan bir koku yaymakta ve insanları gene rahatsız etmektedir. Biz bu soruna bir çözüm olarak bu doğal sinekkovucuyu geliştirdik. Bu sinekkovucu insan solunum sağlığına zarar vermeden sinekleri uzaklaştırmaktadır. Aynı zamanda ortama hoş bir koku vererek insanı rahatlatmaktadır. Bu mucizevi sinekkovarın hammaddesi olarak fesleğen bitkisini kullandık. Bu fesleğen bitkisi kokusu sayesinde bulunduğu ortamdan sinekleri uzaklaştırmaktadır. Bizde bu bitkinin kokusundan yararlanacağımız için hammaddesi fesleğen olan bir parfüm şeklinde sinekkovar yapmaya karar verdik. Böylelikle hem sinekler bizden uzak duracak; hem de etrafı hoş bir koku saracak.
Proje Özeti:  
projemizde hammadde olarak fesleğen bitkisini kullandık. Bu bitki kokusu sayesinde bulunduğu ortamdaki sinekleri kovmaktadır. Bizde bu kokudan yararlanmak amacıyla fesleğen bitkisinin suyunu kullandık. Suyundaki kokusu sayesinde ortama hem hoş bir koku veren hem de sinekleri uzaklaştıran bir sıvı elde etmiş olduk. Bu sıvıyı parfüm kutusuna doldurarak doğal bir sinekkovar elde ettik. Böylelikle hem insana zarar vermeyen hem sinekleri uzaklaştıran hem de hoş kokulu bir birleşim elde ettik.
 
<<< Geri Dön