Üye Giriş
ÇEVREMİZDEKİ GEOMETRİ

ÇEVREMİZDEKİ GEOMETRİ
PROJE OKUL BİLGİLERİ

Ülke: Türkiye
İl: Izmir
İlçe: Urla
Okul: İYTEV ÖZEL YÜCEL TONGUÇ İÖO
Öğretmen: SUNA TÜRKMEN
Branş:
Öğrenci: EMİR OKÇU -
Sınıf: 02 -


PROJE BİLGİLERİ

 
Proje Adı: ÇEVREMİZDEKİ GEOMETRİ
 
Proje Kategorisi: ilkogretim_1_5
 
Proje Amacı:  
Bu proje, geometrik şekillerin çevremizde gördüğümüz ve kullandığımız neslelerde gözlenmesi ve geometrik şekiller ile kullandığımız nesneler arasındaki ilişkinin varlığını ortaya koymak amacı taşımaktadır.
Proje Hedefleri:  
geometrik şekillerin hayatımızda önemli bir yeri olduğunu göstermek, geometrik şekillerin estetik ve işlevsel yönlerininin günlük hayatımızdaki etkisini göstermektir. Bununla birlikte, ilköğretim düzeyindeki öğrencilerin geometri ile günlük yaşam arasındaki ilişkiyi kurmalarını kolaylaştırmak, şekillerin anlaşılabilmesini sağlamak hedeflenmektedir.
Proje Tanıtımı:  
Öncelikle geometri kelime anlamı olarak geo (yer) mertenin (ölçme) anlamlarına gelen sözcüklerden oluşan bir terimdir. Geometri konularını; doğrular, üçgenler, dörtgenler, çemberler, uzay geometri ve analitik olmak üzere altı ana başlık olarak düşünebiliriz. Geometri şekilleri görebilmemizi, başka bir anlamda okuyabilmemizi sağlayan bir dildir. Geometri bilgi ve özelliği günlük hayatımızda tahminimizden daha önemli rol oynar: penceremizin kırılan camının yerine yenisini taktırmak, odalarımızdan biri için alacağımız halının boyunu tespit etmek, bir yere giden yollardan en kısa olanını kestirmek vb. hep geometri bilgisine geometri görüş ve anlayışına ihtiyaç vardıra. Etrafımızda bulunan nesnelerin şekli çeşitli ve karışıktır. Geometri basit bir takım ana şekilleri inceleyerek ve bunların büyüklüklerini ölçme ve hesaplama yollarını öğreterek bizim daha karmaşık şekilleri kavramamıza zemin hazırlar.
Bu projede günlük hayatımız içinde çevremizde doğal olarak var olan büyüklü küçüklü geometrik şekilleri gösterme amacıyla bir maket hazırlanmıştır. Bu makette üçgen, dikdörtgen, kare şekillerinin oluşturduğu bir ev; silindir çöp tenekeleri, üçgen ağaçlar, koni biçimli yol lambası, çember şeklinde çanak anten, çember şeklinde yol kavşağı, üçgen şeklinde trafik levhası, vb. günlük hayatımız içinde mevcut olan ve sürekli karşılaştığımız materyallardeki geometrik şekiller bulunmaktadır.
Proje Özeti:  
Projenin Adı: Çevremizde geometri.
Bu proje geometrik şekillerin çevremizde gördüğümüz nesnelerde gözlenmesi ve geometrik şekiller ile kullandığımız nesneler arasındaki ilişkinin varlığını ortaya koymak amacı taşımaktadır.
Varsayım: Geometrik şekiller yaşam alanlamızda çoğunlukla yer almaktadır. Bu çalışmada geometrik şekillerin hayatımızda önemli bir yeri olduğunu, estetik ve işlevsel yönlerinin bulunduğu gösterilmektedir.
 
<<< Geri Dön